Dravci

zpět do Atlasu ryb

Siven americký

Siven americký
  • Doba hájení: není
  • Nejmenší lovná míra: 25 cm

Salvelinus fontinalis

Siven americký sice nepatří do původní rybí obsádky našich vod, ale mezi rybáři je to vysoce ceněná lososovitá ryba, která doplňuje pstruhové pásmo horských a podhorských řek a jezer. Krása sivena spočívá v jeho dravosti a bojovnosti, zjistěte, jak na něj, abyste si užili pořádné zdolávání.

Způsob života a potrava

Způsob života a potrava

Siveni milují proudné vody s členitým dnem, které jim poskytne potřebný úkryt. Siven americký se živí především hmyzem a jeho larvami, s oblibou loví také raky, žáby, drobné rybky a nepohrdne ani měkkýši. Během zimy přežívá na hmyzích larvách a drobných korýších. Siveni jsou obratní lovci a za svou kořistí vyskočí i několik desítek centimetrů nad hladinu. Tyto dravé ryby potřebují k životu vodu do 20 °C, zvýšení teploty nad tuto mez jim činí potíže.

Výskyt

Výskyt

Siven americký k nám byl dovezen už na konci 19. století ze Severní Ameriky, kde obývá zejména horské toky Skalnatých hor. V roce 1890 byl vysazen v Černém jezeře a postupně zdomácněl i na mnohých pstruhových vodách. Nevýhodou sivena je, že zkrmuje plůdek pstruha potočního – původního druhu. Ale kvůli své dravosti bývají vysazené mírové ryby většinou rychle vychytány a nemají ke způsobení škod moc příležitostí.

Jak na lov sivena amerického?

Jak na lov sivena amerického?

Siveni američtí loví především zrakem, svou kořist vidí i na několik metrů, pokud to čistota vody dovolí. Když je ještě studená voda, sivena amerického ulovíte s největší pravděpodobností v hlubších tůních, a to na přívlač, mokrou mušku nebo na nymfu. Během teplých letních dní, kdy ryby sbírají spadaný hmyz z hladiny, budete slavit úspěch spíše se suchou muškou.

Kdy na lov sivena amerického

Kdy na lov sivena amerického

Siveni se během dne skrývají v hlubších tůních a na večer, během zlaté hodinky, vyrážejí k hladině za potravou – to je vaše chvíle.

Vybavení

Vybavení

Vybavení i technika lovu je stejná jako u pstruhů. Počítejte s tím, že siveni berou nástrahy mnohem agresivněji a nedají se bez boje. Při muškaření nebo vláčení, potřebujete mít celou výbavu u sebe nebo spíš na sobě – vybavte se skladným raketovým podběrákem, taškou na přívlač nebo rybářskou vestou.

Tipy k lovu

Tipy k lovu

  • Siveny vyprovokujete k útoku pomocí třpytky nebo woblera, který bude připomínat malou rybku.
  • Udělejte si velkou zásobu různých barev. V tomto ohledu bývají trochu vybíraví. Pokud neberou, změňte barvu a vzor nástrahy.
  • Na pstruhových revírech používejte háčky bez protihrotu.
Zajímavosti: siven americký

Zajímavosti: siven americký

Může se siven americký zkřížit se pstruhem?

Stává se, že se siven americký zkříží se pstruhem obecným. Tito kříženci mají výrazné mramorování na hřbetě a říká se jim „tygrovité ryby“.

Žije u nás siven arktický?

Už ne. V minulosti se k nám dovážel také siven arktický, ale kvůli svým vysokým nárokům na životní prostředí se u nás neudržel a postupně vymizel.

Popis: jak vypadá siven americký?

Popis: jak vypadá siven americký?

Siven americký nezapře svou příslušnost k čeledi lososovitých ryb, má typické znaky – stranově zploštělé tělo, mohutnou dlouhou hlavu s výrazně rozeklanými ozubenými ústy a tukovou ploutvičkou před ocasem. Šupiny jsou natolik drobné, že na první dobrou nejsou rozeznatelné, díky tomu má siven velmi kluzké a hladké tělo. 

Na těle převládá šedozelené zbarvení, hřbet je mramorovaný a výrazně tmavší než boky, břicho bývá oranžové. Charakteristický znak představují červené skvrny se světlým lemem po bocích. Hřbetní ploutev má černou kresbu, břišní, prsní a řitní ploutve se pyšní načervenalým zbarvením a světlým lemem.

Rozmnožování sivena amerického

Rozmnožování sivena amerického

Ryby dosahují pohlavní dospělosti kolem 3. roku života a třou se na podzim. Jikernačky hloubí ve štěrkovém dně jamky, do kterých nakladou své jikry. Na jednu samici připadá až 7 000 jiker. Po oplodnění samec jikry zahrabe pískem.

Během tření se u dospělých samců zvýrazní zbarvení a na spodní čelisti se objeví typický „hák“. Mimo toto období jsou pohlavní rozdíly takřka neviditelné.

Přečtěte si také

Komentáře ke článku (0)

Chceme atlas vylepšovat na základě zpětné vazby - podělte se se svými zkušenostmi - s rozsáhlejšími připomínkami doporučujeme nás kontaktovat napřímo přes e-mail.

Přidat příspěvek

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR