Jak začít

Jak se připravit na sezonu dravců

16. června je svátek pro mnoho rybářů. Po takřka 6měsíčním hájení začíná sezona dravců, kdy si vychutnáte souboj se štikami, candáty, ale i obrovskými sumci. Rybího soupeře můžete udolat několika rybolovnými technikami. Vyzkoušejte lov na vyvěšenou, muškaření, těžkou nebo hlubinnou přívlač. Každá má své kouzlo a stojí za vyzkoušení.

31.05.2021 7 minut čtení

Jak se připravit na sezonu dravců

16. června je svátek pro mnoho rybářů. Po takřka 6měsíčním hájení začíná sezona dravců, kdy si vychutnáte souboj se štikami, candáty, ale i obrovskými sumci. Rybího soupeře můžete udolat několika rybolovnými technikami. Vyzkoušejte lov na vyvěšenou, muškaření, těžkou nebo hlubinnou přívlač. Každá má své kouzlo a stojí za vyzkoušení.

Sezona dravců: 16. června až 31. prosince

16. června každoročně začíná sezona dravců, která trvá až do konce roku, tedy do 31. prosince. Od 1. ledna pak následuje doba hájení dravých ryb až do 15. června.

Dravé ryby v ČR

K nejběžnějším dravým rybám, které žijí v českých vodách, patří štika obecná, okoun říční, sumec velký, candát obecný a bolen dravý. Dravce najdete jak ve větších řekách, tak ve stojatých vodách a můžete je lovit mnoha způsoby.

1. Lov na středně těžkou a těžkou přívlač

Při lovu na přívlač ujdete stovky metrů, někdy i kilometrů po břehu nebo vodou, neustále nahazujete a stahujete. Přívlačí snadno prochytáte poměrně velké plochy. Úspěch závisí na výběru správné nástrahy a v přesvědčivosti jejího vedení.

Tato technika se dělí na ultralehkou, lehkou, středně těžkou, těžkou a hlubinnou přívlač. Ultralehká přívlač je doménou závodních rybářů. Lehká přívlač slouží k lovu menších dravých ryb: malí candáti, boleni, ale i pstruzi. Hodí se tedy do pstruhových i mimopstruhových revírů.

K lovu větších dravých ryb, jako jsou štiky, sumci a velcí candáti, je určena středně těžká a těžká přívlač. Speciální disciplínou, ke které potřebujete loď, je hlubinná přívlač.

Přívlač

Prut na přívlač

Při výběru prutu na těžkou a středně těžkou přívlač se zaměřte na délku, konstrukci, gramáž, ohebnost a kvalitu a velikost oček.

  • Délku prutu volte v rozmezí 2,1 až 3,3 m, podle velikosti vody a také podle místa, kde chytáte. Na lov velkých ryb ze břehu a na velké vodní plochy potřebujete delší prut než při nahazování z loďky nebo z vody. Na těžkou přívlač potřebujete delší prut (2,7 až 3,3 m) než na středně těžkou (2,1 až 2,7 m).
  • Přívlačový prut dělenou konstrukci (ne teleskopickou) složenou ze 2 nebo 3 dílů a pohodlnou rukojeť. Pokud plánujete delší náhozy, zaměře se na velikost a kvalitu oček. Čím jsou větší, tím dále nahodíte.
  • Gramáž prutu na přívlač (vrhací zátěž) vybírejte podle velikosti nástrahy a tudíž i podle cílové ryby, přičemž platí, že na větší rybu většinou vyšší gramáž. K lovu bolenů a candátů 7 až 50 g, na štiku se doporučuje 20 až 80 g, na sumce se hodí pruty s gramáží 80 až 200 g.

Naviják na přívlač

Navijáky na středně těžkou a těžkou přívlač jsou poměrně robustní. Mají kovovou cívku, na kterou se vejde až 200 m vlasce či šňůry. Proto vybírejte lehké modely, které mají těžiště u vaší ruky. Při neustálém nahazování a stáčení se tak rychle neunavíte.

Vlasce a návazce na přívlač

Na menší dravce stačí vlasec, na ty větší potřebujete pletenku. Pletenka se hodí na těžkou přívlač, protože nepruží, což zajišťuje jistější zásek, ale na druhou stranu je viditelnější než vlasec a ostražité ryby může plašit.

Přívlačové nástrahy

Nástrahy na přívlač mohou být umělé nebo mrtvé rybky. Z umělých nástrah si doplňte zásoby twisterů, rotačních třpytek, gumových rybek a woblerů, abyste je mohli v průběhu lovu měnit.

Vláčecí bižuterie

Rybáři často podceňují investici do montáží a bižuterie, ale to se při lovu dravých ryb, nevyplácí. Pořiďte si kvalitní háčky a návazce z ocelového a wolframového lanka, ty doplňte kvalitními obratlíky, které zmírní kroucení vlasce. Podívejte se také na YouTube, jak navázat lanko na dravce.

Pokud chcete ryby přilákat ke své nástraze, můžete ji „navonět“ pomocí dipů a boosterů, které přivábí ryby i z větší vzdálenosti.

2. Hlubinná přívlač

Lov hlubinnou přívlačí je velice efektivní na velkých vodních plochách. Nahodíte, nástraha se díky zátěži ponoří do větší hloubky, prut připevníte k plavidlu a vyplujete. Tažením za lodí nebo belly boatem rozpohybujete nástrahu.

3. Lov na vyvěšenou

Lov štik a dravců na vyvěšenou pod špičku prutu je ideální v místech, kde mělčina rychle klesá do hlubiny a břehy nejsou příliš zarostlé.

Pruty na vyvěšenou

Štikové pruty na vyvěšenou jsou poměrně tvrdé a dlouhé (5 až 7 m). K odložení tak dlouhého prutu potřebujete ještě speciální vidličky se zpětným jištěním (suchý zip, klapka), které zabrání překlápění prutu.

Jako nástrahu použijte živou rybku, chycenou ideálně v místě lovu. Rybku napíchněte přes hřbet na trojháček. Jako indikátor záběru si pořiďte splávek, který bude dostatečně velký, aby ho nástražní rybka nepotopila.

4. Muškaření

Dravé ryby si po zimě rády vyrazí za kořistí až k hladině, a proto je lze lovit i na mušku. Muškařský prut na lov štik volte bytelnější AFTMA 5+, abyste bez problémů nahodili i větší streamer. Na candáty si vystačíte s jemnějším prutem. Prut doplňte muškařskou šňůrou s potápivým koncem (F/I). Streamer zvolte bílý, perleťový, bledě modrý nebo žlutý. Tyto barvy štiky nejvíce dráždí.

prsacky

Další užitečné vybavení na lov dravých ryb

Podběrák

K lovu dravých ryb potřebujete také podběrák, který vám usnadní vytažení ryby z vody. Když lovíte přívlačí, nebo muškaříte a jste neustále v pohybu, vyberte si lehký a skladný podběrák. Při lovu na vyvěšenou využijete podběrák s dlouhou teleskopickou tyčí.

Dlouhé vyprošťovací kleště

Vytahování dobře zaseklého trojháčku z tlamy zubaté ryby pomocí krátkého peanu vás bude stát přinejmenším pár oděrek. Pořiďte si proto dlouhé vyprošťovací kleště.

Podložka pod ryby

Pokud pouštíte své úlovky zpátky, zacházejte s nimi opatrně, sahejte na ně jen mokrýma rukama, nepokládejte je na suchý a drsný povrch, což je u těžkých trofejních kousků, se kterými se chcete vyfotit, oříšek. Proto si pořiďte podložku pod ryby a přečtěte si, jak zacházet s rybami.

Rybářské oblečení

Při lovu na přívlač se snažte splynout s okolím a noste nenápadné rybářské oblečení. K uložení nezbytností se hodí rybářská vesta. Pokud při nahazování chodíte vodou, investujte do dobře padnoucích prsaček.

Další rady, tipy, ale i rybářské příběhy najdete v magazínu. Pokud váháte při výběru rybářské výbavičky, nebo se chcete jen ujistit, že jste vybrali správně, napište nám na info@chytapust.cz.

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR