Dravci

zpět do Atlasu ryb

Sumec velký

Sumec velký
  • Doba hájení: 1.1. až 15. 6.
  • Nejmenší lovná míra: 70 cm

Silurus glanis

Sumec velký se řadí do čeledi sumcovitých a je králem našich vod. Vedle ryb z čeledi jeseterovitých patří mezi největší sladkovodní ryby v Evropě. Běžně dorůstá velikosti 80 až 160 cm, výjimečně i přes 250 cm, proto se mezi rybáři těší velké oblibě. Pokud na něj máte políčeno, přečtěte si, jak žije, kde se sumec velký vyskytuje a jak se připravit na lov. Zvýšíte tím svou šanci na úspěch.

Způsob života a potrava

Způsob života a potrava

Sumec má svůj úkryt (potopené stromy, zatopené budovy, podemleté břehy), kde se zdržuje během dne a odkud se západem slunce nebo brzy ráno vyráží na lov. Na jednom stanovišti a v jeho okolí se zdržuje delší dobu. Potrava sumce je pestrá, na jeho jídelníčku najdete vše od ryb, žížal, žab a obojživelníků přes drobné vodní ptáky až po menší savce, nepohrdne ani mrtvou rybou.

Výskyt sumce velkého

Výskyt sumce velkého

Areál, kde se sumec velký vyskytuje, se rozkládá od jižního Švédska až po povodí Dunaje, ale najdete ho i v italských, francouzských a španělských řekách. Sumci žijí v nížinných řekách s větší hloubkou a pomalým tokem, ale i ve stojatých vodách s měkkým bahnitým podkladem a s velkým množstvím vegetace a úkrytů (spadlé stromy, skály, zlomy). 

Jak na lov sumců

Jak na lov sumců

Na lov sumců se vydejte buď v brzkých ranních hodinách, nebo večer mezi 22:00 a půlnocí. Na vodách, kde je povolen lov non-stop (moc jich není) to zkoušejte až do 3. hodiny ranní. Sumcům stoupá apetit během teplých nocí, kdy se mění tlak (ideálně před příchodem deště či bouřky).

Nástrahy

Nástrahy

Jako nástrahu na sumce zvolte živou rybku o hmotnosti 250 až 750 g, dobře funguje také chomáč žížal, vnitřnosti nebo kus mrtvé ryby. Z umělých nástrah se hodí velká třpytka, wobler nebo gumová imitace žab, krys, netopýrů nebo kachňat, které při vláčení vytváří lákavý čvachtavý zvuk. Snažte se nástrahu přiblížit tomu, co je na daném revíru běžné. Při lovu sumců můžete použít i návnadu – pelety na sumce, které svým pronikavým zápachem predátory přilákají.

Vábnička na sumce

Vábnička na sumce

Pleskání o hladinu dokáže sumce vyprovokovat k útoku. Nepravidelnými údery vábničkou o hladinu (z lodi či bellyboatu), přilákáte sumce k nástraze. S trochou štěstí máte o záběr postaráno. K tomuto způsobu lovu potřebujete rybářský člun nebo belly boat a echolot, který vám pomůže objevit sumčí úkryty a zjistit hloubku – ta je klíčová pro výběr správného tvaru vábničky.

Vybavení na sumce

Vybavení na sumce

Pokud jdete cíleně na sumce, potřebujete bytelné vybavení. Pruty na sumce by měly mít délku 280 až 320 cm pro lov na větších vodních nádržích a 240 až 280 na řekách. Čím delší nához, tím delší prut. I s kratším prutem nahodíte hodně daleko, ale nezaseknete. Vrhací zátěž volte minimálně 400g, pokud cílíte na trofejní kus. 

Prut osaďte velkým robustním navijákem (multiplikátorem) a používejte pletenou a šokovou šňůru, která odolá ostrému kamení. Sumec se po záseku snaží schovat do své skrýše.

Sumec velký: zajímavosti a nejčastější otázky

Sumec velký: zajímavosti a nejčastější otázky

Jak velký může být sumec?

Největší sumec velký ulovený v ČR měřil 254 cm. V zahraničí jsou zdokumentovány i větší kusy s délkou přes 270 cm.

Má sumec zuby?

Ano, má velké množství malých zubů zahnutých směrem do tlamy (jako struhadlo). Zuby jsou zformovány do několika řad.

Jak rychle roste sumec velký?

Roste průměrně 50 cm za 5 let. V 1. roce života dorůstá délky až 18 cm, v 5. roce poroste o 55 cm a za deset let má o 100 cm víc, kolem 15. roku o 150 cm víc a dvacetiletí sumci dosahují úctyhodných 200 cm. 

Kolik toho sežere sumec?

Na 1 kilo přírůstku potřebuje 4 kila ryb a jiné potravy.

Kdy sumec loví?

Malé oči prozrazují, že se jedná o nočního lovce. Nejaktivnější je od června do září.

Jak na sumce ze břehu?

Při lovu ze břehu musíte zkoušet. Základem úspěchu je nalezení místa (přirozeného úkrytu), kde se zdržuje. Pokud večer někde slyšíte plácání (šplouchání), zkuste to tam. 24 hodin od náhozu se nic neděje? Změňte lokalitu.

Popis sumce velkého

Popis sumce velkého

Sumec velký má podlouhlé tělo, které plynule přechází v širokou hlavu s příčně rozštěpenými ústy. Obě čelisti jsou vybaveny nízkými zuby skloněnými dovnitř tlamy, dolní čelist je má uspořádány do 4 až 5 za sebou jdoucích řad a vytváří takzvané kartáče. Charakteristickým znakem je 6 hmatových vousů – 2 dlouhé a pohyblivé na horní čelisti, 4 na dolní (podobný sumeček americký má 8 vousů). Ve vousech a na spodní části těla se nachází chuťové buňky, které pomáhají rybě při pátrání po potravě. Částečně tak nahrazují špatný zrak.

Tělo je hladké bez šupin s měkkou, hlenem pokrytou kůží. Hřbetní ploutev postrádá tvrdé paprsky a není moc velká, zato řitní ploutev se skládá ze 77 až 92 měkkých paprsků a končí těsně před ocasní ploutví. Prsní ploutve mají 6 až 8 paprsků. Sumec má v poměru k tělu nadstandardně velký plynový měchýř. 

Rozmnožování

Rozmnožování

Sumec velký pohlavně dospívá mezi 3. a 5. rokem života. Doba tření závisí na teplotě vody (18 až 21 °C) a probíhá od května do srpna. Samice vypouští do vody 20 až 30 000 jiker na kilogram své hmotnosti a lepí je na předem připravená hnízda. Po výtěru ochraňuje jikry až do vylíhnutí plůdku.

Komentáře ke článku (0)

Chceme atlas vylepšovat na základě zpětné vazby - podělte se se svými zkušenostmi - s rozsáhlejšími připomínkami doporučujeme nás kontaktovat napřímo přes e-mail.

Přidat příspěvek

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR