Jak začít

Vše, co by měl každý rybář vědět o chytání nástražních rybiček

S chytáním štik, candátů, sumců a dalších dravců se tradičně pojí také lov na živou rybku, který má svá pravidla. Seznamte se s nimi a budete mít jasno, kde a kdy můžete tuhle techniku využít, jaké druhy rybiček se na to hodí. Zjistěte, jak je nejefektivněji nachytat, jaká jsou úskalí (ne)zapisování nástražních rybiček a poznejte možné alternativy.

28.04.2024 6 minut čtení

Vše, co by měl každý rybář vědět o chytání nástražních rybiček

S chytáním štik, candátů, sumců a dalších dravců se tradičně pojí také lov na živou rybku, který má svá pravidla. Seznamte se s nimi a budete mít jasno, kde a kdy můžete tuhle techniku využít, jaké druhy rybiček se na to hodí. Zjistěte, jak je nejefektivněji nachytat, jaká jsou úskalí (ne)zapisování nástražních rybiček a poznejte možné alternativy.

Jaké druhy jsou jako nástražní rybičky vhodné a které se používat nesmí

K nejběžněji používaným druhům nástražních rybek patří ouklej obecná (Alburnus alburnus),  plotice obecná (Rutilus rutilus), perlín ostrobřichý (Scardinius erythrophthalmus), karas obecný (Carassius carassius) nebo tedy ryby bez lovné míry.

Ale pozor, ne všechny druhy se smí používat jako nástražní rybky. Pomineme-li druhy, které jsou celoročné hájené nebo se jako nástražní používat nesmí (ryby lososovité, úhoři a ryby nedosahující nejmenší lovné míry), jedná se o takzvané invazní druhy, jako je střevlička východní (Pseudorasbora parva), slunečnice pestrá (Lepomis gibbosus) a sumeček černý (Ameiurus melas). Pokud je chytíte, už je nesmíte do vody vrátit ani použít jako nástražní rybku. 

Více se o problematice invazních druhů dozvíte v samostatném článku.

Seznamte se s pravidly lovu na živou rybku

  • Lov na nástražní rybku není celoroční, je povolen jen v období od 16. června do 31. prosince.
  • Na některých revírech je navíc stanovená minimální možná velikost nástražních rybiček, aby se zbytečně nepoškozovaly mladší ročníky dravých ryb.
  • Lov na živou rybku můžete je povolen pouze na mimopstruhových revírech.

Nástražní rybičky chytejte na plavanou nebo na feeder

Vaše cílová ryba je malá a její velikost se pohybuje v rozmezí 15 až 25 cm – podle toho, na jakého dravce cílíte. Přizpůsobte tomu i vybavení. Při lovu na plavanou použijte jemný prut (bolognesový nebo matchový prut) nebo bič. Do montáže zapojte drobný 1 gramový splávek, maličké olůvko (broček) a drobný háček ve velikosti 14 až 22. Jako nástrahu použijte malé bílé červy nebo třeba kuličky z pečiva. Lovné místo si nejdřív zakrmte a podle potřeby postupně přikrmujte. 

Malé rybičky se dají nachytat i na feeder – opět budete potřebovat tu nejjemnější špičku a drobnou bižuterii. 

Dobře funguje i čeřen na ryby

Oblíbeným a hlavně rychlým způsobem lovu nástražních rybiček je čeřínkování neboli lov do čeřenu – sítě 1 × 1 m napnuté do konstrukce ve tvaru čtverce, kterou pomocí čeřenové tyče spustíte do vody, zakrmíte a rychle vytáhnete. Na jeden zátah tak vylovíte i menší hejno, na rozdíl od chytání na prut, kde rybičky taháte po jedné.

Jak uchovávat nástražní rybičky

Myslete na to, že i malé ryby jsou živí tvorové, chovejte se k nim s úctou. V malém kbelíku se rybičky hlavně v létě rychle přehřejí a nevydrží moc dlouho, při delším pobytu ve vezírku se zas odírají o síťku – při navrácení zbylých ryb do vody často zbytečně hynou na zaplísnění. K uchovávání nástražních rybiček si pořiďte řízkovnicinádobu se vzduchováním. Vzduchování se dá dokonce koupit i samostatně. 

řízkovnice

Řízkovnice – kbelík se vzduchováním

Jak je to se zapisováním nástražních rybiček

Nástražní rybičky si můžete k vodě přinést nebo si je nachytáte přímo na místě.  Pokud chytíte běžné druhy, jako je ouklej, plotice, okoun, perlín nebo karas, a odnášíte je od vody nebo je použijete jako nástrahu, zapište si je.

Pohodlná alternativa – prodej nástražních rybiček nebo přesvědčivá gumová nástraha 

Pokud vás baví lov dravců, ale nechcete trávit čas chytáním nástražních rybiček, můžete si je i koupit v sušené podobě. Živé oukleje, karasy a plotice mívají od jara do podzimu v nabídce chovatelé ryb do jezírek a rybníkáři. V případě, že vsadíte na kupované, účet nevyhazujte a noste si ho s sebou k vodě, když přijde rybářská stráž, ukážete účet a vyhnete se zbytečnému dohadování.

Nejpohodlnější je používání gumových nástražních rybiček, které jsou na první pohled takřka k nerozeznání od živých. Uložíte je do pouzdra a vytáhnete, kdy potřebujete. 

Gumová je lákavější než živá nástražní rybička

Výrobci umělých nástražních rybiček provádí 3D skeny živých jedinců, aby dosáhli přesných tělesných proporcí. Barvení nástrah se provádí ručně s důrazem na detail. Do směsi, ze kterých se „rybička“ vyrábí, se přidávají výtažky z krevet, a nakonec je ještě celé pokrývají vrstvou lákavých atraktantů. Kopýtkovitý ocásek obsahuje miniaturní chrastítko, pohyb rybičky vypadá přirozeně, zanechává ve vodě pachovou stopu a díky chrastítku okolo sebe vytváří neodolatelné vibrace.

Gumové nástražní rybičky

Realistická gumová nástraha na štiky

Usnadněte si lov dravců a seznamte se s celou paletou umělých nástrah.

 

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR