Zábava a inspirace

Jak uložit rybářskou výbavu k zimnímu spánku

Rybářská výbava je vyráběna tak, aby nám sloužila celé roky. Je potřeba se o ni ale pečlivě starat. Po skončení sezóny to platí dvojnásob a při příjezdu z posledního rybářského výletu sezóny bychom měli své výbavě věnovat velkou pozornost. Jenom tak si totiž zajistíte dlouho životnost a také spolehlivost. Když pak na háčku budete mít svou životní rybu, vzpomenete si, proč jste to dělali.

08.02.2017 5 minut čtení

Jak uložit rybářskou výbavu k zimnímu spánku

Rybářská výbava je vyráběna tak, aby nám sloužila celé roky. Je potřeba se o ni ale pečlivě starat. Po skončení sezóny to platí dvojnásob a při příjezdu z posledního rybářského výletu sezóny bychom měli své výbavě věnovat velkou pozornost. Jenom tak si totiž zajistíte dlouho životnost a také spolehlivost. Když pak na háčku budete mít svou životní rybu, vzpomenete si, proč jste to dělali.

Na co se vrhnout jako první

Tak jste si užili poslední rybaření roku a pokud nemáte v plánu ještě chodit na dírky nebo v teplejších dnech pokoušet řeky, vrhněte se hned na malou inventuru. Všechny „cajky“ pečlivě omyjte, pořádně je usušte a dejte tam, kde pro ně máte vyhraněné místo. Všechno pak bude úhledné a nepoškozené.

Zkontrolujte zásoby a případně je doplňte. Zaměřte se hlavně na stav silonu, háčků, návazcových vlasců a další bižuterie. Na jaře budete mile překvapeni, že jste si vše doplnili. Co se týče krmení, to moc nespěchá. Stačí dokupovat v průběhu zimy.

Během zimních večerů si chvilku času vyhraňte pro sebe a namotejte si návazce různých délek, s různými vlasci i háčky.

návazcový vlasec Korda                 

              Návazcový vlasec Korda                                                        Korda háčky

Údržba prutů

Základem je celý prut omýt mydlinkovou vodou a pořádně osušit. Také si zkontrolujte očka, především to koncové je velmi zatěžované a třeba už je na čase ho vyměnit. Nezapomínejte očistit i spoje u dělených prutů a další hůře přístupná místa. Na tak malá místa použijte třeba vatové tyčinky do uší.

Nakonec prut „přepudrujte“ grafitovým práškem. Když pak budete prut ukládat v obalu na své místo, dávejte si pozor na to, abyste na něj nepoložili další věci. Ujistěte se, že jsou pruty nahoře a položené na rovném povrchu. Zároveň pro uskladnění zvolte suché místo. Materiály prutů jsou citlivé nejen na vlhkost, ale i na změny teplot.

Pruty nikdy nepokládejte na zem, a už vůbec ne, když jste u vody. Vždy ho raději někde opřete a ujistěte, že nespadne. Na první pohled se vám může zdát, že se prutu po pádu nic nestalo, ale stačí jemné narušení materiálu a prut už příště při zdolávání ryby praskne, ani nevíte jak.

Údržba navijáků

Každý naviják by se měl alespoň jednou ročně rozebrat, vyčistit a promazat. Ukončení sezóny je vhodná chvíle. K promazání všech částí, které se vzájemně dotýkají, je nejlepší vazelína. Pokud nevíte, jak naviják rozebrat, složit či promazat, můžete to nechat na lidech, kteří tomu rozumí. Za pár kaček vám naviják připraví v servisu na rybářské potřeby a vy si můžete být jisti, že pak bude na jaře vše v pořádku.

Nejen přes zimu, ale i během sezóny doporučujeme navijáky, stejně jako pruty, uchovávat v obalu, neodkládat na zem a po lovu vždy vyčistit. Pokud budete vyndávat cívku u vody, dejte si pod naviják látku nebo taštičku. Vyhnete se tak ztrátě podložek, matiček a šroubků.

Pouzdra na pruty a navijáky

Pouzdra na pruty jsou už dnes velmi propracovaná. Některé modely pojmou i 5 prutů s kompletním příslušenstvím. Když jich do obalu dáte méně, vleze sem tam ještě podběrák, vidličky nebo menší deštník. Spousta postranních kapes poslouží jako ochrana dalších drobností.

Pouzdra na navijáky mohou být součástí pouzder na pruty, ale prodávají se i samostatně. Kvalitní polstrování, vyztužená konstrukce a větší verze ochrání i velkokapacitní navijáky.

pouzdro na prut R-spekt                      poudzro na naviják Fox

Pouzdro na prut R-spekt                                             Pouzdro na naviják Fox

Celá údržba výbavy se provádí nejen na konci sezóny, ale také před jejím zahájením. Díky tomu, že jste si pruty i navijáky pečlivě připravili už před koncem roku, s jarní kontrolou nebude už taková práce.

Sezóna se už pomalu, ale jistě blíží, takže „probouzejte“ svou výbavu a buďte připraveni. Držíme palce, ať berou!

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR